пʼятниця, 13 листопада 2020 р.

Міжнародний день незрячих

 

13 листопада 1745 року у Франції народився Валентин Гаюї - відомий педагог, який заснував у Парижі і Петербурзі декілька шкіл і підприємств для людей з порушенням зору. За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я саме ця дата відзначається як День незрячих.

До XVIII століття світ не знав навчальних закладів для незрячих. Валентин Гаюї вперше продемонстрував свій метод навчання за допомогою придуманого ним шрифту. У 1784 році в Парижі без підтримки уряду та благодійних товариств, на свої власні кошти в своєму власному будинку він відкрив першу в світі школу для незрячих дітей під назвою «Майстерня трудящих незрячих».

Він розробив рельєфно-лінійний шрифт «унціал». Цей шрифт отримав назву від латинського слова, що означає «рівний по довжині одній унції». Це були великі рівні літери, видавлені рельєфом на щільному папері. Головне достоїнство «унціала» полягало в тому, що за допомогою цього шрифту можна було навчати незрячих дітей читанню і друкувати книги. Шрифт був пересувний, і це допомагало дітям робити набір потрібного тексту.

У 1829 році француз Луї Брайль - вихованець Паризького національного інституту для незрячих дітей розробив універсальну систему рельєфно-точкового шрифту (так званий шрифт Брайля), що знайшов розповсюдження у всіх країнах світу. В основі шрифту Брайля лежить комбінація шести крапок. Брайль використав порядок букв латинського алфавіту. Для позначення перших букв алфавіту використовують верхні й середні крапки шести крапок.

У районній бібліотеці усі бажаючі можуть ознайомитися із книгами шрифту Брайля.


Немає коментарів:

Дописати коментар