26 квітня 1986
року…
Ця дата
надовго залишиться в пам’яті людства. Аварія на Чорнобильській АЕС стала новою
віхою відліку в історії атомної енергетики, показала, наскільки небезпечна
позбавлена контролю сила атома і як неймовірно важко вгамувати її.
Чорнобиль…
Це слово
назавжди увійшло в людську свідомість як символ глобальної екологічної
катастрофи. Адже вибух на ЧАЕС зачепив понад три з половиною мільйона людей, у
тому числі півтора мільйона дітей, завдавши значної шкоди їх здоров’ю.
До уваги онлайнкористувачів пропонуємо добірку літератури.

Біль і тривоги Чорнобиля / Упоряд. Ю. Сафонов. – Київ : Київська правда, 2006. – 288 с. : іл.
Книга "Біль і тривоги Чорнобиля" – колективна розповідь про найбільшу техногенну катастрофу в історії людства, з часу якої минуло вже два десятка літ. Автори, що були безпосередніми свідками і учасниками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, діляться своїми спогадами про тривожні для України й усього світу дні весни і літа 1986-го, розмірковують над долями чорнобильців, болючими проблемами відчуженої тридцятикілометрової зони і самої станції, розглядають і прогнозують розвиток ситуації навколо ЧАЕС.

Ця книга – зустріч із минулим. Тут – 66 історій, 74 роки і набагато більше людей та ситуацій, котрі дивляться на читача зі світлин та архівних документів. Разом вони складають образ українського ХХ століття: часу, коли світ по-справжньому відкрив для себе Україну та українців, століття, коли творилося обличчя України.
Тож на цих сторінках читач разом із героями та зрадниками, тими, хто вважав, що керує подіями, і тими, хто думав, що не має над ними влади, ще раз розіграє майже столітню шахову партію між українським визвольним рухом та творцями «тюрми народів». Описані в сухих звітах і відтворені сьогодні істориком хитрі спецоперації, смертоносні ходи, інформаційні війни та складні партії на кількох гравців – спроба знайти відповідь на питання: що творить нашу долю – воля людини чи обставини?
Ця фотокнига – данина пам’яті журналіста, ліквідатора, учасника історико-культурної експедиції Мінчорнобиля України Михайла Загреби.
Захоплива розповідь про мальовничий древній поліський край, убитий радіацією, примушує читача поглянути на чорнобильську катастрофу не тільки як на техногенну, але й під іншим кутом зору – гуманітарним, і замислитись над тим, що ми втратили в історичному, культурному, природничому та мистецькому значеннях: до аварії на Поліссі зберігалися, як ніде в Україні, найдавніші звичаї, традиції культури та побуту слов’ян.
Правдиву, емоційну оповідь Михайла Загреби ілюструють його фотографії - адже автор відомий як талановитий фотожурналіст.
Видання становить великий інтерес і призначене для широкого читацького кола.
Немає нічого достовірнішого, аніж свідчення очевидців. Особливо, якщо ці свідчення не просто спогади, оприлюднені за кілька десятиліть після того, як відбулися події (бо людина здатна з часом щось збудувати), а свідчення, які зафіксовані на папері чи плівці упродовж перебігу реальних подій. Такою, власне, є документальна повість Юрія Зилюка «Попіл Чорнобиля».
У фотоальбомі вміщено фотографії, які були зроблені відразу за квітневим вибухом, і після, в часи ліквідації наслідків аварії. Документальна книга розкриває найстрашнішу правду про Чорнобиль.
Під полиновою зорею: Фотонарис про історію та культуру Чорнобильського Полісся / Фото: М. Загреби, М. Глушка, С. Гвоздевич та ін.; Упоряд.: Є. Аристов, Р. Омеляшко. – Київ : АртЕк, 1996. – 160 с.: іл.
Кожен з нас уважно переглянувши альбом, дійде логічного висновку: людина може бути не тільки геніальним зодчим, але й вандалом-руйнівником, якщо вона порушує закони природи.
Чорнобиль. Дні випробувань: книга свідчень / Упоряд. В. Г. Шкода. – Київ : Радянський письменник, 1987. – 470 с.
Книга свідчень. Вірші, нариси, оповідання, уривки з романів і повістей, інтерв'ю. Зібрані разом, ці документальні та художні твори складають зміст збірника «Чорнобиль. Дні випробувань ». У ньому вміщено також інтерв'ю з видатними вченими, які висвітлюють деякі важливі питання відносин людини з мирним атомом і віддалених наслідків аварії, представлена докладна хроніка пам'ятних подій, реакція на них міжнародної громадськості. На сторінках збірника відображені біль наших втрат і гордість за звершення радянських людей в небаченої раніше боротьбі, в ньому узагальнено унікальний досвід нашого рішучого подолання біди і звучить пересторога - атом не прощає легковажності, авантюризму, безвідповідальності. Про це не можна забувати!
Збірник «Чорнобиль. Дні випробувань »- наш земний уклін, наша вдячність всім тим, хто, ризикуючи своїм здоров'ям і життям, брав участь в ліквідації наслідків аварії, відроджував і продовжує відроджувати до нового життя обпалену радіацією землю, це - священна пам'ять про всенародний подвиг, який ніколи не зітреться в історії людства, не померкне у віках.
Правда про Чорнобиль та інші екологічні рани держави
// Чорна книга України : збірник документів, архівних матеріалів, листів,
доповідей, статей, досліджень, есе / Упоряд., ред. Ф. Зубанича; передм. В. Яворівського. Демократична
партія України. – Київ : Просвіта, 1998. – С. 542-632.
Шлях до
гірких, а іноді – вбивчих чорнобильських істин буде проходити кожне суще в
Україні покоління. І щоразу діставатиме з безодні цієї національної катастрофи нові
факти. Чорна книга України відкриває нам факти цих подій.
Шовкошитний
В. Чорнобиль: я бачив: повість / Володимир Шовкошитний. – Київ : Український пріоритет,
2019. – 328 с.
У творі поєднані спогади
очевидців найбільшої техногенної катастрофи в історії людства, учасників
ліквідації її наслідків, простежені долі літературних героїв, проаналізовані
техногенні, економічні, соціальні й медичні наслідки наймасштабнішого
рукотворного лиха, показані перспективи повернення забруднених територій в
народногосподарський обіг. Ця книга дає відповідь на головні питання, що
постали після Чорнобиля, вона показує духовний зв'язок героїв Чорнобиля,
майданівців та учасників АТО. Адже всі 33 роки після Чорнобиля автор був в
епіцентрі Українського життя. У книзі спростовується безліч міфів, зокрема,
породжених серіалом каналу НВО "Чорнобиль".

Немає коментарів:
Дописати коментар